Ostatni czas jest dla mnie szczególny. Spotykam wielu z Was i bardzo często zadajecie mi pytanie: Jak stworzyć swoja strategię, aby skutecznie dojść do wymarzonego celu/miejsca? Wiesz przygotuj mi taką strategię życia…

Czuję się zaszczycony Waszymi pytaniami, gdyż potwierdza to moje przekonanie, że każdy powinien taką strategię stworzyć i ją stosować. Jest to o tyle ważne, iż mając plan na siebie możecie z podniesionym czołem patrzeć w przyszłość i realizować swoje zamierzenia.

Postanowiłem publicznie opisać, co należy zrobić, aby taką strategię przygotować i choć w małym stopniu nasycić ciekawość wszystkich, którzy proszą o kilka wskazówek. Chciałbym dodać, że jestem gotów, aby Wam pomóc i zaspokoić każdą ciekawość w tym temacie.

Dlaczego jest to takie ważne?

Wielu z Was zapewne zastanawiało się nad sobą: Czy moje zabiegi będą skuteczne i doprowadzą mnie do obranego celu?

Chciałbym ciebie pocieszyć i dodać otuchy. Wiara potrafi wiele i jest początkiem wszystkich zmian. Jeżeli wierzysz to jesteś na dobrej drodze! Tak, dobrze zrozumiałeś – do sukcesu! Natomiast od ciebie zależy kiedy go osiągniesz. Czy przysłowiowo wsiądziesz do pociągu, czy będziesz zmierzał rowerem w kierunku obranego celu? Każdy chciałby natychmiast osiągnąć stan docelowy, ale niestety nie jest to takie proste… Należy spełnić wiele czynników. No więc zaczynamy!

Na początku zawsze zadaję pytanie: Co chcesz osiągnąć?

Proste, ale jakże prawdziwe i uderzające w samo sedno. Muszę z Wami podzielić się moimi spostrzeżeniami, gdyż są one bardzo zaskakujące! Nie spotkałem się, aby ktoś powiedział mi, że chcę być np. mądrym, sławnym, czy zdobyć szacunek u innych lub jeszcze coś innego. Prawie 90 procent ludzi mówi wprost – Chcę być milionerem lub multimilionerem! Na początku byłem zaskoczony, mówię sobie, kurczę, o czym oni mówią? W tej chwili nie sprawia to na mnie żadnego wrażenia. Zastanawiając się głębiej, ma to pewne uzasadnienie.

Jeżeli określiłeś już precyzyjnie swój cel końcowy to czas na realizację, czyli Jak to osiągnąć?

Strategia to plan, który ma doprowadzić ciebie do obranego celu. Najlepiej przygotować jest kilka wariantów (zazwyczaj trzy), które uzależnione będą od sposobu ich realizowania. W zależności od terminologii warianty określa się jako: łagodny, normalny i drastyczny. Jak to określić? Przede wszystkim należy przygotować bardzo szczegółową analizę strategiczną tzw. canvas. Analiza ta pomoże nam wskazać zbiór działań, które zdiagnozują Ciebie i Twoje otoczenie, co doprowadzi do wyboru odpowiedniej strategii oraz zbudowanie i realizację właściwego wariantu. Jeżeli chcesz wiedzieć to znaczący wpływ mają również czynniki psychologiczne, które warunkują chęć do rozwoju, a nawet temperament danego człowieka. Przecież flegmatykowi nie narzucimy wariantu drastycznego, gdyż nie będzie współgrał z jego charakterem.

Przygotowanie właściwego wariantu staje się nie lada wyzwaniem. Nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie i staje się czasochłonne. Należy zastanowić się nad najmniejszym detalem, ale proszę mi wierzyć strategia składa tylko z detali. Można również określić czas osiągania, jednak nie wszyscy to stosują. Staje się to problemem, kiedy nie uda nam się osiągnąć poszczególnego celu. Należy w tym momencie reagować i wyznaczyć nowy czas.

Z przygotowanej analizy wynika co możemy zrealizować. Należy położyć duży nacisk na swoje mocne strony i wybrać najbardziej optymalny wariant. Należy użyć kilku czynników, które mogą być kluczowe w osiąganiu celów i powodować przewagę konkurencyjną. Na co należy zwrócić uwagę:

– wyróżnij się z tłumu,

– stwórz coś wyjątkowego,

– bądź konsekwentny w działaniu,

– wywołuj emocje,

– poszukaj nowej niszy,

– bądź oryginalny,

– miej coś wyjątkowego, czego nie mają inni,

Takich określeń możemy tworzyć wiele, jednak to Ty musisz wiedzieć czego oczekujesz i co chcesz osiągnąć.

Pozostał nam ostatni etap jaki musimy przejść, aby wdrożyć naszą strategię. Niestety jest najtrudniejszy, jednak nie niemożliwy do osiągnięcia.

Najbardziej wymagające to wdrożenie strategi w życie.

Wielu już próbowało wdrażać swoje strategie, jednak bardzo często stawało się to niemożliwe. Dlaczego? Powód jest jeden – Słabość ludzka.

Jest jedno rozwiązanie, aby ten stan wdrożyć. To REGULARNOŚĆ, KONSEKWENCJA I CIĘŻKA PRACA. Jeżeli nie jesteś gotowy na tak duże wyzwania to i tak w połowie drogi zaprzestaniesz wdrażać strategię. Musisz mieć świadomość, że wdrapując się na szczyt zawsze jest najtrudniej!

Życzę Ci, abyś wspinał się na szczyt bez większego wysiłku!

Każdy człowiek sukcesu posiada strategię. A czy ty już ją masz?

Wszystkiego dobrego!